piątek, 16 listopada 2012

ZUPA KALAFIOROWA Z PULPECIKAMI


Tak się akurat złożyło, że mój syn będzie brał udział w konkursie kulinarnym, jednym z dań, które musi przygotować to zupa, w tym czasie wystartował także konkurs kulinarny u Margarytki, dlatego korzystając z okazji i piekąc jak to się mówi „dwie pieczenie na jednym ogniu” dziś konkursowa zupa.



Składniki na zupę

-        1,5 litra bulionu (może być np. rosół z poprzedniego dnia, albo wywar z warzyw)
-        1 duża marchew
-        1 mała pietruszka
-        ½ selera
-        1 mała cebula
-        kawałek (ok 1 cm) świeżego imbiru
-        mały kalafior
-        2 płaskie łyżki kaszy manny
-        sól,
-        pieprz
-        1 płaska łyżeczka cukru
-        ½ łyżeczki soku z cytryny
-        2 łyżki śmietany
Składniki na pulpety

-        200 dag mielonego mięsa
-        ½ kajzerki
-        ½ szklanki mleka
-        1 jajko
-        ½ łyżeczki soli
-        1 łyżka kaszy manny
-        pieprz
-        przyprawa(pomidory suszone, czarnuszka, czosnek niedźwiedzi)

Marchew, pietruszkę, seler, imbir obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej (imbir na drobniejszej, pozostałe warzywa na grubszej). Kalafiora podzielić na różyczki. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Bulion zagotować, wrzucić cebulkę i starte warzywa. Zagotować i dodać kalafior. Wszystko razem gotować ok 20 minut na wolnym ogniu.
Pod koniec gotowania (gdy warzywa będą już miękkie) dodać kaszę mannę i gotować jeszcze 3 minuty. Doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem. A na końcu dodać śmietany.
Kajzerkę namoczyć w mleku. Gdy zmięknie odcisnąć i dodać do zmielonego mięsa. Wsypać bułkę, kaszę, przyprawy, dodać jajko i wyrobić na gładką masę. Z masy zrobić kulki wielkości orzecha włoskiego. Tak przygotowane mięsne kuleczki ugotować w bulionie albo na parze.
Zupę wykonałam identycznie ja w przepisie, natomiast w pulpetach zamiast majeranku użyłam innej przyprawy. Wybrałam ją, bo Margerytka mówiła, że to zdecydowanie ulubiony jej przepis, który przekazała jej babcia, a jak wiadomo babcine najlepsze J. Zupka przepyszna, na pewno jeszcze nie raz zagości na moim stole. Mam również nadzieję, że dzięki niej uda się mojemu synowi, ale także i mi wygrać konkurs
Na talerz włożyć kilka mięsnych kulek i wlać zupę.





wtorek, 13 listopada 2012

ZAPIEKANKA Z JAJKIEM


Ostatnia kolacja, która zrobiłam mężowi przed wyjazdem to właśnie ta zapiekanka, zresztą całkiem fajne danie na zimniejsze wieczory. Polecam.



Składniki
-        45 dag szynki konserwowej
-        3 jajka
-        30 dag sera żółtego
-        3 pomidory
-        Pęczek szczypiorku
-        Sól
-        Pieprz
-        Bazylia
-        3 płaskie łyżeczki masła
Mam akurat 3 małe naczynia żaroodporne i w tym przyrządzam te zapiekanki, ale można je zrobić w jednym dużym i później podzielić na części.
Na dno każdego naczynia układam po łyżeczce masła, na to kładę po 15 dag szynki konserwowej, pokrojonej w drobną kosteczkę. Na tak pokrojonej szynce układam pokrojonego w drobną kostkę pomidora (sparzonego i obranego ze skórki). Pomidora solę, pieprzę i posypuję bazylią, na pomidora wybijam całe jajko, na którym układam ser żółty, starty na tarce, całość posypuję poszatkowanym szczypiorkiem, zamykam naczynie żaroodporne. Wstawiam do piekarnika na około 20 min. Podaję gorące.



MIELONKA W SŁOIKU


Jak już wcześniej wspominałam przygotowywałam dla męża słoiki na drogę (nawiasem mówiąc właśnie pojechał i mam strasznie głębokiego DOŁA). Zrobiłam dla niego mielonkę w słoiku, malutki zostawiłam w domu na skosztowanie i na pewno jeszcze nie raz zrobię takie słoiczki. Najlepiej smakują z chlebem razowym i ogórkiem kiszonym.
Skorzystałam z przepisu, który znalazłam na tym blogu.



Składniki:

-        1 kg mięsa mielonego ( ja dałam łopatkę)
-        sól
-        pieprz
-        majeranek
-        3 – 4 ząbki czosnku

Mięso zmielić, doprawić solą, pieprzem majerankiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, (ilości zgodnie z upodobaniami) Tak przygotowaną masę przełożyć do 3/4 wysokości wyparzonych słoików, ułożyć tak, aby nie było wolnego miejsca między mięsem, zakręcić. Pasteryzujemy w garnku (woda do ¾ wysokości słoików) około 1 godziny. Na drugi dzień ponownie gotujemy godzinę. Ostudzone słoiki z mielonką wstawiamy do lodówki. Na dole powinna wytworzyć się galaretka, a na górze smalczyk.




TWAROŻEK ZE ŚMIETANĄ


To śniadanie robiłam w niedzielę, serek ze szczypiorkiem to dla mnie takie wspomnienie wiosny, a że dni pochmurne to wiosennego nastroju się trochę przyda.


Składniki
-        Kostka sera białego
-        Pęczek szczypiorku
-        Kiełki rzodkiewki
-        Sól
-        Pieprz
-        Śmietana
-        Przyprawa (suszone pomidory, czarnuszka i czosnek niedźwiedzi)
Kostkę sera rozgnieść, dosypać kiełek rzodkiewki, poszatkowanego szczypiorku, dodać przyprawy i całość wymieszać ze śmietaną




niedziela, 11 listopada 2012

SAŁATKA ZIEMNIACZANA


Dzisiaj coś znowu z zeszytów mojej babci, czyli sałatka ziemniaczana, przyznam szczerze, że to moja pierwsza próba, ale efekt SUPER.



Składniki
-        50 dag ziemniaków
-        Pęczek rzodkiewek
-        2 jaja
-        Pęczek szczypiorku
-        1 ½ łyżki musztardy
-        2/3 szklanki śmietany
-        Sól
-        Pieprz

Ziemniaki ugotować w łupinach, wystudzić, obrać i pokroić w plasterki (ja pokroiłam w kostkę. Rzodkiewki poszatkować w plasterki, szczypiorek posiekać. Jaja ugotować na twardo, białko posiekać, żółto przetrzeć przez sitko, rozetrzeć z musztardą, rozprowadzić ze śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Wszystkie składniki wymieszać.
Sałatkę zostawić na ok. pół godziny w lodówce.