wtorek, 30 lipca 2013

WAKACJE

               W czwartek nad ranem wyjeżdżamy na wakacje - kierunek Zakopane. Trochę odpoczniemy, pozwiedzamy, mam nadzieję, że dobrze zjemy. Mam w planach odwiedzić "Obrochtówkę" - po Kuchennych Rewolucjach, zjeść kwaśnicę, kupić oscypki i dobrą śliwowicę, pójść nad Morskie Oko, zobaczyć skocznie, oj plany mam wielkie a co z nich wyjdzie.. opowiem jak wrócę

poniedziałek, 29 lipca 2013

MALINOWE MASCARPONE

Niedzielny deserek, na takie upały wyśmienity. Maliny i mascarpone to moim zdaniem połączenie idealne.



Składniki
-        30 dag malin
-        Paczka herbatników
-        Serek mascarpone
-        3 łyżki cukru ( można więcej jak ktoś lubi bardziej słodkie)
-        Śmietanka 30%
-        Gorzka czekolada
Na dno kieliszka (miseczki czy jakiekolwiek innego naczynia, dajemy pokruszone herbatniki), Serek mascarpone miksujemy z malinami i 2 łyżkami cukru, dajemy na herbatniki. Śmietanę z łyżką cukru ubijamy i kładziemy na serek malinowy, czekoladę ścieramy na tarce i posypujemy ubitą śmietanę. Na całość kładziemy kilka świeżych malin.


LETNI ROSÓŁ Z SZAFRANOWĄ NUTKĄ

Jak co niedzielę u mnie rosołek, dzisiaj taka jego letnia wersja, bo w całości z młodymi warzywami i nutką szafranu.


Szafran to jedna z najstarszych i najdroższych przypraw świata. Kwiaty zbiera się ręcznie, obcina znamiona słupka kwiatowego i suszy je na sitach nad małym ogniem. One to właśnie stanowią kosztowną przyprawę. Na kilogram suchych znamion potrzeba około 200 tysięcy kwiatów. W średniowieczu coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu, a w okresie renesansu wart był już więcej niż złoto. W Wenecji istniał specjalny urząd do spraw handlu szafranem, a nieuczciwych kupców karano nawet śmiercią. Więcej na temat szafranu doczytacie tu:
Rosołek z szafranem wyszedł przepyszny, a i kolor jest prawdziwie złoty.
Składniki

-        Porcja rosołowa
-        Udko
-        2 -3 młode marchewki
-        1 -2 młode pietruszki
-        ½ młodego selera
-        Kawałek młodego pora
-        3 - 4 liście włoskiej kapusty
-        Sól,
-        Pieprz,
-        Natka pietruszki
-        Ew. vegeta
-        Szafran ( kupiłam torebkę, w której było 0,12 g)
Porcję rosołową i udko dokładnie myję i wstawiam do zimnej wody, aby się zagotował, zbieram z wywaru tzw. szuwary, aby potem był klarowny. Bo ich zebraniu dopiero dodaję wszystkie warzywa (marchewkę, pietruszkę kroję w kostkę), kapustę i przyprawy. Mniej więcej w połowie gotowania dodaję szafran. Rosół gotuję na malutkim ogniu około 1,5 – 2 godzin. Do miski nakładam ugotowany wcześniej makaron, posypuję ściętą natką z pietruszki i zalewam gorącym rosołem.



KOMPOT ZE ŚLIWEK

Dziś do obiadu kompot ze śliwek  - nie mam pojęcia co to za odmiana, ale w smaku przepyszne. U mojej babci na wsi kiedyś takie rosły i objadałam się nimi strasznie. Tak czy tak zobaczyłam je na rynku i kupiłam od razu.


Składniki
-        Śliwki
-        Cukier

Do garnka wkładamy umyte i wypestkowane śliwki, dodajemy cukier i wodę, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy dosłownie 1 – 2 minuty. Odstawiamy do ostudzenia. 


ZUPA PIECZARKOWA

Jak już wcześniej pewnie wspominałam u mnie w domu oprócz mnie i męża nikt grzybów nie jada, więc nie korzystam z nich często. Czasami jednak mam na nie straszną ochotę. Dlatego ugotowałam mały garnek zupy pieczarkowej.


Składniki

-        Porcja rosołowa ( 2 – 3 skrzydełka)
-        2 marchewki
-        Pietruszka
-        Seler
-        Por
-        Cebula
-        30 dag pieczarek
-        Masło
-        Jogurt
-        Koperek
-        Sól
-        Pieprz
-        Ziele angielskie
-        Liść laurowy

Na porcji rosołowej ugotowałam wywar z warzyw ( marchewkę, pietruszkę, selera starłam na tarce o dużych oczkach), dodałam liść laurowy i ziele angielskie. W tym czasie na maśle podsmażam na zloty cebulkę, dodaję obrane i pokrojone pieczarki. Gdy pieczarki będę gotowe całość dokładam do wywaru. Gotuję jeszcze przez 10 – 15 minut.
Zupę podałam z makaronem (zacierka) i posypałam koperkiem. Sobie nie zaprawiłam niczym, a mężowi jogurtem naturalnym, natomiast większość lubi ze śmietaną i warto tak przygotować. 



SOK Z CZERWONEJ PORZECZKI

Do moich przetworów dziś dołączam sok z czerwonej porzeczki. Trochę niedoceniona, chyba coraz mniej używana, ale naprawdę pyszna.


Składniki
-        Czerwona porzeczka ( u mnie 3 kg)
-        Cukier 1, 5 kg

Jako, że jest ona dość kwaśna, można dać więcej cukru. Porzeczkę myjemy, obieramy i wrzucamy do sokownika, zasypujemy cukrem, gotujemy aż puszczą cały sok, następnie zlewamy do umytych słoików. Pasteryzujemy około 10 – 15 minut.