sobota, 12 stycznia 2013

ŚLIMACZKI Z GRZYBAMI


Ja dalej wracam do świątecznych przepisów. Grzybki z barszczu grzybowego można wykorzystać nie tylko do uszek, można wykorzystać je również inaczej. Moja propozycja to ślimaczki.


Składniki
-        Ugotowane grzybki
-        Ciasto francuskie
-        1 jajko
-        Cebula
-        Sol
-        Pieprz
-        1 – 2 łyżki masła
Ugotowane grzybki drobno kroję. Na rozgrzane masło Wrzucam drobno pokrojoną cebulkę, lekko ja podsmażam, dorzucam pokrojone grzybki, doprawiam solą i pieprzem. Podsuszam około 10 – 15 minut.
Rozkładam ciasto francuskie, układam na nim farsz grzybowy i zawijam w rulon, następnie kroję w grubsze plastry, każdy taki plaster smarują rozmąconym wcześniej jajkiem. Wkładam do gorącego piekarnika ( 180 – 200 stopni), na 20 – 30 min.
Takie ślimaczki można przygotować także z pieczarkami.



czwartek, 10 stycznia 2013

CIASTO KRÓLEWSKIE


Jeszcze jeden przepis na placek, który gościł po raz pierwszy u mnie na świątecznym stole i zapewne jeszcze nie raz go zrobię.


Składniki na ciasto
-        5 szklanek mąki pszennej
-        1 ½ szklanki  cukru pudru
-        3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
-        2 margaryny
-        3 żółtka
-        1 cale jajko
-        3 łyżki śmietany
Ciasto dokładnie wyrobić i włożyć do lodówki na około 1 godzinę. Następnie podzielić na 4 części. Dwie z nich upiec ( Okło 30 – 40 minut w 180 – 200 stopniach). Dwie pozostawić surowe ( włożyć do lodówki na czas przygotowywania masy).
Składniki na masę
-        60 dag zmielonych orzechów
-        2 szklanki cukru pudru
-        2 śmietany ( 18%)  - 400 - tu gramowe
-        Sok z cytryny
-        2 łyżki kakao
-        Słoiczek dżemu wiśniowego


Orzechy, cukier, śmietanę wymieszać i podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakao, do drugiej sok z cytryny.
Surowe ciasto wyciągnąć z lodówki. Na blaszce wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą układać kolejno 1 część surowego ciasta, na to masę z kakao, ciasto upieczone, dżem wiśniowy, ciasto upieczone, masę orzechową z sokiem cytrynowym, na wierzch ciasto surowe. Tak przygotowane ciasto włożyć do piekarnika i piec jeszcze około 50 – 60 minut.
Przepraszam za zdjęcia trochę marnej jakości L







Już niedługo zapraszam Was na pierwsze w tym roku rozdanie.
 Liczba wejść na bloga stale rośnie i już jest prawie 80 000 odsłon, dlatego gdy osiągnie liczbę 100 000, będzie to nasz (Was odwiedzających i mój) mały jubileusz i wtedy ogłoszę zasady rozdania oraz nagrodę J.
Zaglądajcie więc, korzystajcie  z przepisów i czekajcie na rozdanie.

POSTNY BARSZCZ GRZYBOWY


Dawno już zapomnieliśmy o Wigilii, teraz karnawał i na topie są właśnie takie przepisy, ale z braku czasu w ostatnich dniach, nie zdążyłam wrzucić na bloga jeszcze świątecznych przepisów.
Dla przypomnienia trochę minionych świąt czysty barszczyk grzybowy.


Składniki
        
-        80 g suszonych prawdziwków na 3 litry wody
-        sól
-        pieprz
-        1 – 2 łyżeczki masła
-        ½ łyżeczki vegety
Grzyby namoczyć w wodzie (najlepiej do następnego dnia ), następnie wodę odlać. Wlać nową dodać przyprawy i gotować, aż barszczyk będzie esencjonalny a grzybki miękkie. Barszczyk przecedzam dodaję masło i gotuję jeszcze z 5 – 10 minut.


Z odcedzonych grzybków robię uszka.
Na masełku podsmażam drobno pokrojoną cebulkę wraz z równie drobno pokrojonymi grzybkami, doprawiam ewentualnie do smaku. Farsz zostawiam do ostygnięcia, w miedzy czasie przygotowuję ciasto na uszka ( w zasadzie nie ja a mój syn). Korzysta on z przepisu, który dostał na szkolnych praktykach.

Składniki
-        400 g mąki pszennej
-        1 – 2 jajka
-        100 – 130 cm3 woda
Z podanych składników zagnieść ciasto. Pokropić w małe kwadraciki, które faszerujemy grzybkami i lepić uszka. 


Barszczyk taki jadamy tylko raz w roku na Wigilię, ale jego smak i zapach towarzyszą mi, kiedy tylko o nim pomyślę. Tak gotowała ten barszcz moja babcia, moja mama i tak gotuję go ja.