środa, 2 stycznia 2013

ŁABĘDZI PUCH


Przepis na tego placka dostałam właśnie od jednej z koleżanek mojego syna, Klaudii. Skosztowałam już w Sylwestrową noc i naprawdę polecam, jego nazwa zdecydowanie oddaje jego smak
Sama jeszcze go nie robiłam więc zdjęcia i wykonanie należą do Klaudii.




Składniki
Biszkopt:
- 1 szkl cukru
-        1 szkl mąki
-        1 łyżka mąki ziemniaczanej
-        2 łyżeczki proszku do pieczenia
-        1 łyżka octu
-        6 jajek

Oddzielamy białka od żółtek. Do żółtek dodajemy 1 łyżkę octu. Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Dodajemy żółtka i ubijamy chwilę. Potem dodajemy mąki wraz z proszkiem i mieszamy. Wylewamy na wysmarowaną blachę i pieczemy 30 minut w temp. 180 stopni. Studzimy.
Masa:

-        2 bułki kajzerki ( mogą być z poprzedniego dnia)
-        3 szkl zimnego mleka
-        cukier waniliowy
-        ½ szklanki cukru zwykłego
-        10 dag wiórek kokosowych
-        margaryna ( najlepiej bielska)


1 szklankę mleka wlewamy do garnka i dodajemy cukier zwykły i waniliowy, gotujemy. W tym czasie bułki rozdrabniamy i zalewamy 2 szklankami zimnego mleka. Gdy mleko się zagotuje nie ściągając z gazu wsypujemy wiórki kokosowe i gotujemy do momentu aż wiórki napęcznieją ok.10 minut na małym ogniu. Gdy wiórki napęcznieją dodajemy bułki z mlekiem. Na małym ogniu gotujemy to wszystko aż masa będzie gęsta ( coś jak budyń :) ok. 10minut.) Następnie ściągamy z ognia i studzimy. Gdy masa będzie już zimna, miksujemy ją z margaryną. Biszkopt należy przekroić na pół i posmarować ¾.
Z górnej warstwy biszkopta zdjąć skórkę i posmarować pozostałością masy, posypać wiórkami na wierzchu i włożyć do lodówki :) 






poniedziałek, 31 grudnia 2012




Wiele szczęścia i miłości,
Sukcesów i pomyślności,
Niech Wam zdrowie dopisuje
A gotówki nie brakuje.

Niech ten Nowy 2013 rok okaże się rokiem dotrzymanych postanowień noworocznych, spełnionych marzeń i mądrych decyzji podjętych w Waszym życiu. Czego z całego serca Wam życzę wraz z całą moją rodziną.

A dziś bawcie się dobrze przy przepysznie zastawionym stole z dobrym szampanem i wspaniałym towarzystwem

niedziela, 30 grudnia 2012

JAJKA FASZEROWANE


Uwielbiam jajka faszerowane, robię faszerowane kiełbasą, makrelą wędzoną, ale te, które najbardziej odpowiadają mojemu smakowi to te faszerowane pieczarkami.


Składniki
-        10 jajek
-        0, 5 kg pieczarek
-        1 duża cebula
-        Natka pietruszki
-        Łyżka majonezu
-        Sól
-        Pieprz
-        1 – 2 łyżki masła
-        Vegeta

Jajka gotuję na twardo. Cebulę obieram i kroję w kawałki, podsmażam na maśle, w między czasie obieram i kroję w kawałki pieczarki, dorzucam do cebuli wraz z przyprawami, podsmażam aż wytopi się woda z pieczarek, odstawiam do wystudzenia. Obrane, ugotowane jajka kroję w poprzek, delikatnie wyciągam z nich żółtka. Ostudzone pieczarki mielę w maszynce razem z żółtkami. Do tak utartej masy dodaję majonez i natkę pietruszki doprawiam do smaku. Tak przygotowana masą, wypełniam, białka, dekoruję majonezem i kawałkiem sera żółtego (kawałkiem papryki, natką pietruszki).
Znakomita przekąska na Sylwestrowy stół.





SERNIK KAKAOWY


Na święta obowiązkowo też piekę sernika, nie zawsze takiego samego, ale jednak musi to być sernik. Tym razem to wykorzystałam przepis mojej mamy na sernika z ciastem kakaowym.


Składniki
Ciasto
-        1 olejek migdałowy
-        3 łyżeczki cukru
-        3 – 4 łyżki śmietany
-        2 łyżeczki proszku do pieczenia
-        2 łyżki ciemnego kakao
-        50 dag mąki
-        20 dag margaryny

Wszystkie składniki ciasta zagnieść i włożyć do lodówki na ok. 30 min. Następnie ciasto rozdzielić na dwie części. Jedną część ułożyć na blaszce wysmarowanej margaryną i posypanej bułką tartą, kładziemy na niej wyrobioną masę serową, drugą część ścieramy na tarce i posypujemy ser.
Masa serowa

-        1 kg sera białego ( 4 kostki sera białego tłustego starte trzykrotnie) lub wiaderko białego sera
-        4 jajka
-        3 – 4 łyżki masła
-        40 dag cukru
-        1 łyżka mąki ziemniaczanej

Piec w temperaturze ok. 180 – 200 stopni około 1 godzinę ( ja piekłam godzinę i 15 minut).


CZERWONY BARSZCZ WIGILIJNY


W mojej rodzinie na Wigilię gotowało się zawsze dwa rodzaje barszczu, grzybowy z uszkami (przepis niedługo) oraz czerwony z fasolą Jaś.


Składniki
-        3 marchewki
-        1 pietruszka
-        Połowa selera
-        Por
-        3 – 4 ząbki czosnku
-        5 ziarenek ziela angielskiego
-        4 – 5 listków laurowych
-        Vegeta
-        Łyżka masła
-        Buteleczka soku cytrynowego (cytrynek) lub sok z cytryny
-        6 buraków ćwikłowych
Gotuję wywar z warzyw z dodatkiem przypraw i czosnku, w osobnym garnku gotuję w niewielkiej ilości wody same obrane buraczki, gdy buraczki będę miękkie i dokładnie puszczą kolor dodaje wszystko do wywaru z warzyw, dodaję również łyżkę masła i sok z cytryny lub cytrynek, już całości nie gotuję, ewentualnie doprawiam jeszcze do smaku, przyprawami lub większą ilością soku z cytryny. Całość dokładnie przecedzam przez sito i mam czysty barszczyk, który ja na Wigilię podaję właśnie z ugotowaną fasolą Jaś.