sobota, 10 sierpnia 2013

GOTOWANA KUKURYDZA

Kukurydzę gotowaną uwielbiam. Przyznaję, że na większości imprez plenerowych, jeśli tylko podają kukurydzę to ją jem. Ostatnio kupiłam kilka kolb na rynku i codziennie gotujemy sobie z synem.


Składniki
-        Kukurydza
-        Woda
-        Sól
-        Masło

Kukurydzę wkładam do wody i gotuję do miękkości ( pod przykryciem jakieś 12 – 15 minut), ale warto po prostu sprawdzać i ten czas odpowiednio skrócić lub wydłużyć). Z własnego doświadczenia wiem jednak, że kiedyś trzymałam ją dłużej niż 15 minut i zrobiła się twarda i wtedy musiałam gotować jeszcze z 1, 5 godziny.
 Ja ugotowaną kukurydzę jem tylko posoloną, syn natomiast z odrobina masła.  A Wy macie jakieś patenty na gotowaną kukurydzę?? Podzielcie się jak ją gotujecie lub z czym ją jecie??



FASOLKA SZPARAGOWA W SOSIE POMIDOROWYM

Pomysł na kolejne przetwory podrzuciła mi sąsiadka, to fasolka w sosie pomidorowym. Przepis ciekawy i na pewno warto wypróbować. Ja przy okazji przeszukiwania Internetu znalazłam ten sam przepis na tym blogu. Wygląda smakowicie i podobno tak samo smakuje.


Składniki

-               1 kg fasolki szparagowej
-               3 – 4 marchewki
-               3 cebule
-               2 -3 łyżki keczupu ( u mnie pikantny)
-               1 słoiczek przecieru pomidorowego (180 g)
-               0,5 szklanki oleju
-               2 liście laurowe
-               3 – 4 ziarenka pieprzu
-               2 ziela angielskie
-               3 łyżki cukru
-               1 łyżka soli
-               2 łyżki octu
-               Garść bazylii
-               Cukier

Fasolkę kroimy na mniejsze części i gotujemy w osolonej i lekko posłodzonej wodzie przez około 10 minut. W tym czasie cebulę kroimy w piórka, marchewkę obieramy i  ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebule z marchwią dusimy na oleju, jak będę miękkie dodajemy pozostałe składniki ( bez bazylii). Dusimy przez około 15 minut i wtedy dodajemy odcedzoną wcześniej fasolkę i pokrojoną bazylię, dokładnie mieszamy i wkładamy do słoików. Pasteryzujemy około 10 – 15 minut.



czwartek, 8 sierpnia 2013

DŻEM BRZOSKWINIOWY Z KAWAŁKAMI NEKTARYNEK



Upał nie upał, przetwory robić trzeba. Dziś na tapecie były dżemy z brzoskwiń, miałam w domu również nektarynki, więc dodałam je i wyszła całkiem niezła kompozycja. Tym razem zrobiłam dżemy z kawałkami  owoców.






Składniki

-                    2 kg brzoskwiń
-                    Ok. 0,5 kg nektarynek
-                    Sok z jednej cytryny
-                    1 kg cukru
-                    Żelfiks

Brzoskwinie umyłam, wypestkowałam i rozdrobniłam, z nektarynkami zrobiłam podobnie, ale je pokroiłam na większe części. Całość wymieszałam z dwoma opakowaniami żelfiksu. Owoce zagotowałam mieszając, aby się nie przypaliły. Do gotujących dodałam 1 kg cukru i sok z jednej cytryny. Gotowałam do momentu, aż brzoskwinie się całkiem rozdrobniły, nektarynki, jako że twardsze pozostały w kawałkach. Zdjęłam z ognia i mieszałam do zaniku piany. Gorące przekładałam do słoików, zakręcałam i ułożyłam do góry dnem.



SURÓWKA Z WŁOSKIEJ KAPUSTY

Pogoda zdecydowanie nie sprzyja gotowaniu. Jednak coś jeść trzeba, najlepiej coś na szybko, aby za długo nie stać przy garach. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju surówki. Dlatego proponuje do obiadu surówkę z włoskiej kapusty.


Składniki

  -        Mała włoska kapusta
  -        3 zielone ogórki
  -        3 – 4 rzodkiewki
  -        2 – 3 młode marchewki
  -        1 cebula
  -        Sól
Sos

  -        3 – 4 łyżeczka oleju (oliwy z oliwek)
  -        1 łyżeczka octu winnego
  -        1 łyżeczka przyprawy Skworcu (pomidory z czosnkiem i bazylią)

Kapustę poszatkować, ogórki obrać i pokroić w półplasterki, cebulę drobno pokroić, marchewki obrać i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami, rzodkiewki umyć i pokroić w drobną kostkę, całość posolić. Przygotować sos, wymieszać wszystkie składniki, zostawić na 5 minut, polać surówkę i dokładnie wymieszać. 


Do takiej surówki, młode ziemniaczki z koperkiem i panierowane plastry mortadeli.




JEŻYNY W CUKRZE

Dostałam od sąsiadki jeżyny, trochę ich po prostu zjedliśmy  bo były pyszne, natomiast resztę włożyłam do małych słoiczków i zasypałam cukrem.



Składniki
-    -        Cukier

    -        Jeżyny


Umyte jeżyny układałam warstwami w słoiczku, warstwa jeżyn i warstwa cukru ( u mnie płaska łyżka) i tak na przemian. Słoiczki zakręcam i pasteryzuję około 20 – 25 minut.