sobota, 27 października 2012

PYZY


Ciągle mrożone i kupowane, albo jadane w lokalach – dość. Zawsze robiła je moja mama i jak miałam ochotę to dzwoniłam i były – czekały na mnie, cudowne, pachnące. Dzisiaj moja pierwsza próba generalna: Pyzy z mięsem i zwykłe bez niczego.
Przepis zapożyczyłam z bloga. Ciut zmodyfikowałam, zrobiłam i wyszły prawie takie jak u mamy.


Do mielonego mięsa dodać podsmażoną, pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę, majeranek, sól i pieprz oraz 2 – 3 łyżki wody, wyrobić masę.
1 kg ziemniaków ugotowałam, gorące przecisnęłam przez praskę. Pozostałe starłam w malakserze (lub na sitku o małych oczkach). Starte ziemniaki odciskałam mocno przez gazę i dodałam do tych ugotowanych. Sok z odciśniętych ziemniaków odlać a skrobię, która została na dnie naczynia przełożyć do ziemniaków. Masę dokładnie wyrobić.  Jeżeli masa nadal jest wodnista należy dodać mąkę ziemniaczaną (około 1 łyżki). Masa ziemniaczana nie powinna przyklejać się do rąk.
Nabrać porcję masy ziemniaczanej tak, aby zrobić placek wielkości dłoni, nakładam porcję mięsa i zawijam w kulkę, tak, aby obkleić cale mięso. Układam na obsypanej mąką desce, aż do zrobienia wszystkich pyz.
W garnku zagotować posoloną wodę Wkładać kluski partiami po 4 sztuki. Gotować na małym ogniu ok. 15 minut, Ugotowane wyjąć łyżką cedzakową i omaścić podsmażonym boczkiem z cebulką. Można zrobić je solo, czyli bez mięsa - są równie pyszne.



piątek, 26 października 2012

PRZYPRAWY ROYAL BRAND


Dostałam dzisiaj z firmy Royal Brand przyprawy, a w zasadzie dodatki do potraw, testowałyście? Macie jakieś doświadczenia z tymi produktami?. 


Na pewno je wypróbuję i napiszę jak mi smakowały

czwartek, 25 października 2012

TRUSKAWKI Z MAKARONEM


Na zakończenie tego makaronowego dnia – danie dla moich dzieci, gdyż one właśnie za pieczarkami nie przepadają.


Składniki
-        Makaron
-        Truskawki
-        Cukier  
-        Śmietana

Makaron gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu. Truskawki – ponieważ ja miałam mrożone - musiały poczekać aż się rozmrożą, następnie dodajemy do nich cukier i śmietanę (ilość składników zależy od tego jakie kto lubi słodkie). Kilka przekrawam na pół i układam na makaronie, sosie czy po prostu obok na talerzu (dla dekoracji). Sos truskawkowy wylewam na makaron.
 Jak dla moich domowników nich to zawsze za mało – więc pewnie niedługo znowu to samo.





MAKARON Z SOSEM PIECZARKOWYM


Kolejne dziś danie z makaronem, jak najbardziej tradycyjne i smakowite oczywiście pod warunkiem, że ktoś lubi pieczarki, ( bo chyba makaron lubi każdy)


Składniki
-        ½  kg dag pieczarek
-        Cebula
-        1 łyżka masła
-        Pieprz
-        Sól
-        Vegeta (lub bulion)
-        1,5 – 2 łyżki mąki
-        1 łyżka śmietany (jak ktoś lubi może być więcej
-        Natka zielonej pietruszki
-        Makaron (ja zrobiłam dzisiaj kokardki)

Pieczarki dokładnie obieramy, czyścimy i kroimy na talarki (półtalarki). Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy ją na maśle, dodajemy pokrojone pieczarki, aż odparuje z nich sok. Wlewamy około 2 – 3 szklanki wody, dodajemy vegetę, sól i pieprz (jeśli mamy bulion to podlewamy bulionem a nie wodą i już nie dajemy vegety), gotujemy do momentu aż pieczarki będą miękkie. Następnie sos zagęszczamy mąką, którą mieszamy z niewielką ilością wody i wlewamy do sosu, mieszając, aby nie zrobiły się grudki, podprawiamy śmietaną i posypujemy zieloną pietruszką. Można jeszcze ewentualnie doprawić i czekamy aż sos się zagotuje.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, polewamy go gorącym sosem pieczarkowym i…

Smacznego.


MAKARONOWA ZAPIEKANKA


Z poprzedniego dnia został mi ugotowany makaron nitki, a w związku z tym, że dziś Światowy Dzień Makaronu, wykorzystałam go do makaronowej zapiekanki.


Składniki
-        125 g ugotowanego makaronu nitki
-        Mała czerwona papryka
-        Zielona część pora
-        15 dag boczku wędzonego
-        15 dag sera żółtego
-        1 łyżeczka masła
-        Sól
-        Pieprz
-        Zioła prowansalskie
Na dnie żaroodpornego naczynia położyłam masło i pokrojonego w półplasterki pora, posoliłam, popieprzyłam i posypałam ziołami prowansalskimi, na pora ułożyłam pierwszą warstwę makaronu. Na makaron, położyłam drobno pokrojoną paprykę, położyłam też resztę masła, znowu posypałam przyprawami i kolejno makaron i na niego pokrojony w kostkę boczek, wszystko posypałam startym żółtym serem i przyprawą (suszone pomidory sola morska i szczypiorkiem), zamknęłam naczynie żaroodporne i wstawiłam do nagrzanego piekarnika na około 30 – 40 minut.
Po upieczeniu wierzch posypałam zieloną pietruszką (znaczy posypała moja córcia skąd efekt uśmiechniętej buzi)